Wróć do strony głównej.
Kwietnia 18, 2024, 11:25:01 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Pomoc dziecku lewousznemu ,zarazem nadpobudliwemu i jąkającemu się w emocjach  (Przeczytany 16859 razy)
kasiap
Newbie
*
Wiadomości: 6


« : Listopada 20, 2012, 12:24:36 »

Droga Pani Profesor!!!

Jestem logopeda pracującym w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej od 16 lat. Chciałam Pani bardzo serdecznie podziękować za te wszystkie niezwykle konkretne i praktyczne rady!!! Nie wszyscy tak chętnie dziela się swoją wiedzą z innymi ,a jeśli juz to robią to strasznie mało w tym konkretnych wskazówek do pracy. Dzięki Pani nie boję sie już tak bardzo pracować z dziećmi autystycznymi czy z opóźnionym rozwojem mowy. Przekonałam się wielokrotnie o słuszności Pani zaleceń, mimo, że wszyscy wokół  mają inne zdanie np. kwestia głoskowania. Jest Pani dla mnie autorytetem dlatego chciałam bardzo gorąco poprosić o poradę w prywatnej sprawie dotyczącej mojego 9-cio letniego synka. Mateusz ma skrzyżowaną lateralizację, jest lewooczny, lewouszny, praworęczny i prawonożny. Od 3go roku życia miał problemy z jakaniem. Ćwiczyłam z nim ile sił, mówiłam terapeutycznie ' w tej chwili jakania nie ma na co dzień, pojawia sie sporadycznie w silnych emocjach. Czytałam, że przyczyną może tu być lewouszność. Poprzez dominacje lewego ucha emocje maja tak wielki wpływ na mówienie. Mateusz jest również bardzo nadruchliwy. Wyczytałam, że tu również poprzez dominacje lewego ucha kora mózgowa nie jest wystarczająco dostymulowana i dziecko musi sie dodatkowo pobudzać. Z tych dwóch powodów (jakania i nadpobudliwości) przeszliśmy wszystkie etapy Tomatisa. Zrobiłam mu badanie uwagi słuchowej przed terapią i po i wyniki bardzo mnie zdziwiły. Przed terapią ucho lewe 90%, prawe 55%, po terapii zwiekszyła sie lewousznosc 94% !!! Był troszkę spokojniejszy wprawdzie, przestał obgryzać paznokcie i ołówki, ale po kilku miesiącach wszystko wróciło. teraz jest jeszcze bardziej nadpobudliwy i bardzo ciągnie go do słodkiego. Czytałam, że cukier i skrzyżowana lateralizacja powodują zaburzenia zachowania i pobudliwość. Mam pytanie - zapisałam to moje dziecko na terapię Johansena. Pomyślałam, że Tomatis był może zbyt krótki, zeby utrwalic efekty, Johansen trwa prawie rok. Wiem, ze Pani nie jest zwolenniczką tego typu terapii, ale w przypadku opóźnień w rozwoju mowy i autyzmów. A jakie jest Pani zdanie w przypadku nadpobudliwości i jakania w emocjach? I dlaczego zwiekszyła sie lewousznosc kiedy powinno być odwrotnie z tego co mówią i piszą na tej terapii? Czytałam też, że przy jakaniu mamy większa przewagę półkuli prawej dla mowy niż lewej, jak być powinno a przecież po Johansenie bardziej będzie stymulowana prawa półkula. Nie wiem co robić. Bardzo proszę o pomoc i wyjaśnienie. 7 grudnia mamy pierwszą wizytę dot. terapii Johansena.Serdecznie pozdrawiam
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Listopada 27, 2012, 07:12:02 »

Droga Mamo Mateuszka, zawsze najtrudniej nam pracować z własnym dzieckiem, bo włączają się silne emocje i myślimy głównie sercem. Ale Pani, mimo emocji, słusznie argumentuje, a ja tylko potwierdzam to, co Pani napisała. Terapia Johansena (zresztą na zachodzie niestosowana) stymuluje muzyką prawą półkulę, a to jest niewskazane, ani dla Mateuszka, ani dla innych dzieci. W sytuacji lewouszności ważne jest by dziecko miało zapewnioną ciszę, minimum bodźców słuchowych, dużo snu i ruchu na świeżym powietrzu, basen, rower, piłka.
Nie dziwi mnie efekt po terapii Tomatisa. Aby wspierać lewą półkulę trzeba dziecku dostarczać informacji językowych. Zamiast chodzić na Johansena lepiej by Mateuszek słuchał audiobooków.
Proszę pamiętać, że im bardziej przetworzona żywność tym więcej zawiera szkodliwych substancji. Zamiast słodyczy warto dać dziecku kawałki jabłek, marchewki, suszonych owoców, daktyli.
Bardzo Pani dziękuję za wszystkie ciepłe słowa i życzę sukcesów terapeutycznych
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!